niriha niriha
  • 04-01-2018
  • Mathematics
contestada

Publix has a sale on candy bars .shoppers get 1 free candy bar for every 2 candy bars they but at $1.50 each.Mr.rovertto want to buy candy bars for his class that has 24 students.how many candy bars must he buy,and how much will it cost

Respuesta :

m15pride04 m15pride04
  • 04-01-2018
It will cost $12. 24-16= 8. 8 times 1.5= 12
Answer Link

Otras preguntas

In the baroque period, the ordinary citizen's opportunities for hearing music usually came from the ______.
What is the slope of the line?
pls help with alg II dying
A post 8 feet tall casts a shadow 12 feet long at the same time that a flagpole casts a shadow 96 feet long, how tall is the flagpole
what is plotttttttttttttttttttttttttttttttttttttttttttttttttttt
In one combination of acid and amine, a white ring was observed almost exactly halfway between the two ends. Which acid and which amine were used
Whats your favorite team?
helpp please! Which equation verifies that the value of x in the diagram is equal to 10?
2. What was the House of Burgesses? • A. A representative assembly that managed the Virginia Company © B. The government of England o C. A representative assemb
Solve for the value of x.