reversetwinzz reversetwinzz
  • 01-06-2018
  • Mathematics
contestada

What is the unit price for 8 ounces cough syrup @$1.36 a bottle

Respuesta :

coolguy234 coolguy234
  • 01-06-2018
just divide 1.36 by 8
0.17
Answer Link
Luv2Teach
Luv2Teach Luv2Teach
  • 01-06-2018
Unit price will be found by dividing 1.36 by 8. This will give you the cost per ounce.  It's 17 cents per ounce.
Answer Link

Otras preguntas

Which of the four images was formed by a reflection of the letter Z?
Given ABCD, find the measure of m
Según la leyenda, los aztecas crearon el sol y la luna, _____ nacieron el día y la noche. A. al igual que B. ya que C. o sea que D. sino que
How is ozone formed in the upper atmosphere?
Which volcanic islands lie between the kamchatka peninsula and japan?
As early as the 1700s, scientists and explorers notice a remarkable coincidence of shape of the atlantic coasts of africa and which continent
the perimeter of the polygon above is?
"provides an objective description of how a variable is going to be measured and observed in a particular study"
Karen is trying to choose a cell phone plan. Company J charges a subscription fee of $30 per month plus $1 per hour of use. Company K charges no monthly fee, b
Rewrite 0.011 as a fraction in lowest terms. 11/1000 11/100 11/10 11/1