Seudónimo Seudónimo
  • 01-03-2016
  • Mathematics
contestada

if 5 apples cost 345 pounds how much do 9 apples cost?

Respuesta :

Yayo5
Yayo5 Yayo5
  • 01-03-2016
345 ÷ 5 = 69 "pounds" for 1 apple.

69 × 4 = 276 4 apples.

345 + 276 = 9 apples for 621 pounds.
Answer Link

Otras preguntas

Solve the problems Plzzzz
I NEED ANSWER NOW PLEASEE ASAP I WILL MARK U AS BRAINLWST
The lens of your eyeball has a convex shape. Which statement about the lens of the human eye is correct? Question 4 options: It is smoothly curved and opaque, a
What is the probability that a red marble will be pulled from a bucket of 250 red marbles and 300 blue marbles? Express the answer as a reduced fraction.​
Banana computers sold 19.3 million computers in 2017. In 2018, they sold 18.2 million computers. Work out the percentage decrease in the number of computers sol
Who could help me with this
What are the compare and contrast about fish cheeks and rice sandwiche
Sammy has 4 Nike sneakers to 5 adidas sneakers. Write three equivalent ratios?
For the following free body diagrams identify if the forces are balanced or unbalanced. Then determine the net force if it is not zero and the direction of moti
a) Find the moment of inertia of a point mass of 0.005 g at a perpendicular distance of 3 m from its axis of rotation. b) Find the moment of inertia of a sphere