shalomjjjj
shalomjjjj shalomjjjj
  • 03-03-2016
  • Mathematics
contestada

The carpet Erin has chosen cost $2.50 per square foot. How much will it cost her to carpet the floor thats 61ft?

Respuesta :

apologiabiology
apologiabiology apologiabiology
  • 03-03-2016
cost=number of units times cost per  unit
cost per unit=2.5
nuber of units=61

cost=61 times 2.5
cost=$152.5
Answer Link

Otras preguntas

in “the yellow wallpaper”
(Please help me, I will give a 5 rate star and brainliest !!!) Does the following situation describes causation? -The weight of a raw chicken and the time req
social change is overwhelmingly positive for society True or False
Anyone know the answer?
What does Antonio mean in this speech to Sebastian in The Tempest? We all were sea-swallow'd, though some cast again, And by that destiny to perform an act W
If x+4/4 = y+7/7 then x/4=___
A basketball gymnasium is shaped like a rectangular prism. Which units are the most reasonable to use when measuring the volume of the gymnasium? Choose
a car moving south speeds up from 10 m/s to 40 m/s in 15 seconds what is the cars accleration
FIRST TO ANSWER WILL GET BRAINLIEST!Which regions on this map were once Mexican possessions?  -Midwest and Southwest -Northwest and southern West Coast -Sout
what is the positive solution of x^2-36=5x