StephenCurry30
StephenCurry30 StephenCurry30
  • 05-09-2014
  • Mathematics
contestada

If five notebooks cost $5.25, how much will three notebooks cost?

Respuesta :

Leesten Leesten
  • 05-09-2014
5 notebooks cost $5.25

This is a unit rate question, where the amount of money it costs is divided by the amount of items that are bought.

So 5.25 is divided by 5.

You should get a number that is the cost of one notebook.

Than multiply that number by 3 and you should get your answer.
Answer Link
Аноним Аноним
  • 05-09-2014
5.25

=5+1/4

=20/4+1/4

=21/4

----------------------------

(21/4)/(5/1)

=(21/4)*(1/5)

=21/20

=20/20+1/20

=1+0.05

=1.05

*One note book costs $1.05

--------------------------

3 note books cost:

3*$1.05

=$3.15
Answer Link

Otras preguntas

given m(n)=2n^2-10n-14,find m(4)+m(-1)
what is photosynthesis?​
A. 110 B. 90 C. 135 D. 45
When Mr Hong Jun left school to become a primary school teacher, it was by no ___ easy to find a job; he, therefore, decided to go abroad as a volunteer teacher
can you do LCM in division method of 550,750,900 plzz​
find the number of size of a polygon .if each interior angle is 150°​
if √x-5 varies directly as y and x=30 when y= 2, find the value of x when y=8.​
What is the independent variable in the experiment? A. growth rate of plants B. amount of light each terrarium is exposed to
PLS HELP ME ON THIS QUESTION I WILL MARK YOU AS BRAINLIEST IF YOU KNOW THE ANSWER!!
There have been several mass extinctions in the planet's history, such as the extinction of the dinosaurs, but the current mass extinction is different. Greater