mirayahdooley08
mirayahdooley08 mirayahdooley08
  • 01-09-2018
  • Mathematics
contestada

A factory makes parts for toys in different quantities, as shown in the table. How much would 11 parts cost?

A factory makes parts for toys in different quantities as shown in the table How much would 11 parts cost class=

Respuesta :

computing
computing computing
  • 01-09-2018

Divide $0.90 by 2 to get the cost per part. You get $0.45.

To get the cost of 11 parts, multiply $0.45 by $11.

The answer is $4.95.

Answer Link

Otras preguntas

Which is correct? The stranger asked if it was ME/I.
Confirm the answer pllzzzzzz
If there are 680 calories in 8 oz of ground beef, how many calories are in 3 oz of ground beef? Show work.
Eighteen pairs of measurements were taken at random to estimate the relationship between variables X and Y. A least-squares line was fitted to the collected dat
Imagine that the company invented a machine that would double the production of baseballs and bats. In such a case, what would happen to the curve in the graph?
Calculate the energy required to produce 183 grams Cl2O7 on the basis of the following balanced equation. [ Cl=35.5 g/mol g, O=16 g/mol g], 2Cl2(g) + 7O2(g) +
PLEASE HELP!! I WILL MARK THE FIRST CORRECT ANSWER BRAINLIEST!!))What is the volume of this cylinder? Use a ~ 3.14 and round your answer to the nearest hundredt
Many of the houses have fireplaces that are 15 percent efficient and use 15 kg of wood to heat a room to 20°C (68°F). Wanting to reduce their ecological footpri
Help me find the area of the compound shape I’ll give you loads of points
29. The rectangular tank given below is 50cm by 40cm by 20cm and is filled with water. (W=50cm H=20cm L=40cm) . Find the volume of the water (in cm) the tank. b