helen97 helen97
  • 03-09-2018
  • Mathematics
contestada

Lainey bought a set of 20 markers for $6. What is the cost for 1 marker ?

Respuesta :

abbadabba03
abbadabba03 abbadabba03
  • 03-09-2018

you would do ...

20 ÷ 6

= $3.33

Answer Link
Skullgirl187 Skullgirl187
  • 03-09-2018
You need to find the cost of one marker. You just simply have to divide the money by the number of markers.
[tex]6 \div 20 = m[/tex]
[tex]m = 0.3[/tex]
Now to actually make it apply to the problem, you have to make sure there is a zero in the hundredths place.
So it will look like this:
[tex]m=0.30$[/tex]
Answer Link

Otras preguntas

Is Smoking in Japan Illegal? Please help me :)
Which word correctly completes the sentence? The white-tailed __________ fawn followed closely by her side.  A.deer's  B.deers  C.deers'
Which word correctly completes the sentence? The white-tailed __________ fawn followed closely by her side.  A.deer's  B.deers  C.deers'
A uniform wire is cut into 4 segments. Each segment is twice as long as the earlier segment. If the shortest segment has a resistance of 4 ohm, find the resista
Find the remainder when 2x^4-6x^3+2x^2-x+2 is divided by x+2
What is 3y = 15x - 12 in y = mx + b form ?
Why was FDR's Court Packing Plan a mistake?
if the proper dosage of a drug is 2.0mg/kg of body weight, how many milligrams (mg) of the drug would a 110 lb individual need? (5%)
What is 3y = 15x - 12 in y = mx + b form ?
Find the next two terms in the following sequence. 13, -5, -35, -77,...