jessicahenson1978 jessicahenson1978
  • 01-10-2018
  • Mathematics
contestada

Iona's favorite peaches are are $2.50 per pound at the local Farmers Market she bought 3.5 lb of peaches how much did she spend

Respuesta :

alyssa0802 alyssa0802
  • 01-10-2018
$2.50×3=$7.50
$2.50÷2=$1.25
$7.50+$1.25=$8.75
Answer Link

Otras preguntas

How do you find the arctan 4/3 without using the calculator. Show your solution.
hey anybody is this answer right because I really don't know if it's is are not may someone help me out with this question please anyone
In a drama, an "extra" is a character that is
What is the difference between linear and exponential function?
solve for x. −ax 3b > 5 x > the quantity 3 times b minus 5 all over a x > the quantity 5 minus 3 times b all over negative a x < the quantity 3 time
Why does SO2 and water make H2SO3 and NOT H2SO4? Explain your answer.
To estimate how many miles you are from a thunderstorm, count the seconds between when you see lightning and when you hear thunder. then divide by 5. write and
Which of the following statements is true? (1 point) A) A cell’s phenotype is determined by its DNA, and its genotype is determined by its proteins. B) A cell’
Consider the unbalanced equation:. HC2H3O2 (aq) +Ba(OH)2 (aq) --> H2O (l) +Ba(C2H3O2)2 (aq). . balance the equation and determine how many moles of Ba(OH)2 a
Identify the hypothesis and conclusion of this conditional statement: If two lines intersect at right angles, then the two lines are perpendicular. B. Hypothe