lauraarango19 lauraarango19
  • 02-10-2018
  • Mathematics
contestada

please help 7th grade math easy

please help 7th grade math easy class=

Respuesta :

mathiscool18
mathiscool18 mathiscool18
  • 19-10-2018
You would choose a point on the line.
(10,15)
Then you wpuld take 15 and divide by 10, to get the cost per pound.
[tex]15 \div 10 = 1.5[/tex]
Therefore it cost $1.50 per pound and anwser C
Answer Link

Otras preguntas

help? WILL GIVE BRAINLIEST! ^-^
What type of government was practiced in Sumer? OA. Power in the hands of the church OB. An early form of Communism OC. A feudalistic society O D. Independent c
change the following sentence into passive voice - she sent me a book of stories​
The half-life for a first-order reaction is 32 s. What was the original concentration if, after 2.0 minutes, the reactant concentration is 0.062 M?​
Select the correct answer. Read the following poem by John Keats. What type of poem is it? Bright star! would I were steadfast as thou art— Not in lone splendou
What is most characteristic of the federal government? A. governor and secretary of state B. one house legislature C. executive, legislative, and judicial branc
please answer its a multiple question answer
Select three topics, concepts, or theories that you consider most important. Consider selecting topics, concepts, or theories from the recommended topics list.
X=number of hours Y=number of tents made X=0,1,2,3,4,5,6,7,8 Y=6,7,8,9,10,11,12,13,14 If the slope is 1, What does it represent?
Please help this is algebra 1 the problem is in the picture below