Galaxypaw77951 Galaxypaw77951
  • 01-11-2018
  • Mathematics
contestada

is an 8oz. bag for 0.64 cents or a 20oz. bag of cheetos for $1.28 a better deal?

Respuesta :

nap14hockey
nap14hockey nap14hockey
  • 01-11-2018

In order to find which one is a better deal, we need to find the cost per unit.  The way to find this is take the cost and divide it by the number of units.  Our single unit in this case is an ounce, so we will find cost per ounce.


The 8 oz bag:

[tex].64\div8oz =.08/oz[/tex]

8 Cents Per Ounce

The 20 oz bag:

[tex]1.28\div20=.064[/tex]

6.4cents per ounce


So, the 20 ounce bag is a better deal since its cost per ounce is less.

Answer Link

Otras preguntas

jasmines cd collection is 3/8 jazz 1/4 rap and the rest is rock music what is the fraction of rock music
What value of x makes the equation true ? 4(2x-4)=16
jasmines cd collection is 3/8 jazz 1/4 rap and the rest is rock music what is the fraction of rock music
find the circumference of a circle whose radius is 15.4cm
What value of x makes the equation true ? 4(2x-4)=16
find the circumference of a circle whose radius is 15.4cm
What value of x makes the equation true ? 4(2x-4)=16
In scientific notation, what is the sum of 2.3 times 10^{-3} and 5.4 times 10^{-4}?a. 2.84 times 10^{-3}b. 5.63 times 10^{-3}c. 7.7 times 10^{-7}d. 12.42 times
find the circumference of a circle whose radius is 15.4cm
What value of x makes the equation true ? 4(2x-4)=16