girlnagirlie6791 girlnagirlie6791
  • 01-11-2018
  • Mathematics
contestada

Erica spent a total of $48.90 buying supplies to make smoothies. She bought a blender for $30 and bought 6 pounds of strawberries. What was the price per pound for strawberries?

Respuesta :

UndeadDabber UndeadDabber
  • 01-11-2018
Ans: The price per pound of strawberries is $3.15.
Ver imagen UndeadDabber
Answer Link

Otras preguntas

Snap, crackle, pop! Name the cereal capital of the world: a. Kellogg, Minn. b. Battle Creek, Michigan c. General Mills, Idaho
What is the formula for Slope-Intercept Form of the Line
Jackie enjoys having her boyfriend Seth hold her close when they are watching television. She appreciates it when Professor Jones maintains a distance of at le
The heads of which presidents are carved into Mount Rushmore?
Two ratios (fractions) that are equal to each other.
true or false the american revolution was fought by the american colonies and china??
Why are the Muslims and the Jews are fighting over Israel?
What will be the next digit in the sentence 1, 1, 2, 3, 5, 8, 13, 21, 34?Please show me your way of thinking :)
The Virginia town where Robert E. Lee surrendered to Ulysses S. Grant in 1865, ending the Civil War
When were fireworks first used in an official Fourth of July celebration?