acoverupoze5th
acoverupoze5th acoverupoze5th
  • 01-11-2018
  • Mathematics
contestada

kalani bought 2.5 pounds oranges for $1.58 per pound.how much did kalani spend on oranges ?

Respuesta :

ZDerpKnightJr
ZDerpKnightJr ZDerpKnightJr
  • 01-11-2018

To find the answer for this simply multiply 2.5 by 1.58

2.5 x 1.58= 3.95

So Kalani spent a total of $3.95 on oranges!

Answer Link
gxwang2025 gxwang2025
  • 01-11-2018

2.5*1.58/lbs=$3.95

She bought 2.5 lbs and 1.58/lbs

2.5*1.58=$3.95

Answer Link

Otras preguntas

8 plus 7 equals 6 + blank
c is incorrect help me
How many states needed to pass the Constitution before it was ratified? a. 11 b. 9 c. 5 d. 13
All of the following are true of models EXCEPT: a. models have the ability to communicate c. models have the ability to correctly predict all outcomes b. model
In order to maintain good sleep hygiene, it is best to reserve your bed for sleeping and to engage in all other activities in other parts of your house. Please
True or false? The Constitutional Convention rejected Roger Sherman's compromise blending the Virginia and New Jersey Plans.
At Bayside High School, 55% of the student body are boys. Thirty-five percent of the boys are on honor roll, and 40% of girls are on honor roll. What percent of
Depression is treatable in ________ of cases. A. 50% B. 80% C. 20% D. 90%
The Boxer Rebellion led to an increase in Chinese nationalism. true or false
Which part of the OSH Act protects employees from being fired or retaliated against for exercising your rights under the act.