Kimbeeeerly2948 Kimbeeeerly2948
  • 03-11-2018
  • Mathematics
contestada

Jodis car used 12 gallons of gas travel 456 miles. It cost Jodis $44.88 to buy 12 gallons of gas. What was the cost per gallon of gas

Respuesta :

shesodizzy
shesodizzy shesodizzy
  • 03-11-2018

Answer:

$3.74

Step-by-step explanation:

$44.88 = 12g

[divide both sides by 12}

$3.74 = g

Answer Link

Otras preguntas

what do nietzches madman story, the portrait of Ambrose Vollard by picasso, and stavinskys scaraficial dance all have in common?
What Enlightenment principle does this quote best reflect? separation of powers unalienable rights social contract religious freedom
What was James Monroe’s position on the Louisiana purchase?
Find the product of 3 and -5. O 15 O -15 -8 915
In the 1990 WorldCup, Italy got a victory.... Argentina and became the champion
11 Select the correct answer. Which property of a substance can be determined using a pH indicator? A acidity B. boiling point OC density D. electrical conducti
2sinx+1 = 0 help me :v
Research a topic about programming structures.
The spotted lanternfly is a herbivorous insect that is native to Asia and feeds on over 70 species of plants. The feeding behavior of the spotted lanternfly dam
what is the 11/12+(−71/2)