Seudónimo Seudónimo
  • 01-04-2016
  • Mathematics
contestada

Cheddar cheese costs £7.50 for 1kg.Marie buys 200 grams of cheddar cheese.How much does she pay?(PLEASE SHOW WORKING OUT)

Respuesta :

Georgia1234 Georgia1234
  • 01-04-2016
There are 1000g in a kilogram.
1000÷200=5
£7.50÷5=£1.50
The answer is £1.50

Hope this helped.
Answer Link

Otras preguntas

What it is a rising action of a story for King arthur
whats the answer for -9x+1=-80 ? show work please
Solving linear equations is not for me :b i need to know p - 15 = 13 - 6p
When rolling a number cube 50 times, how many times would you expect it to land on five?
give an example of a unit rate used in a real-world situation
Please help for answer 56/125-177/625=
whats the answer for -9x+1=-80 ? show work please
Round 16,326 to the nearest ten
There are 35 boys in sixth grade. The number of girls in the sixth grade is 42. Lonnie says that means the ratio of number of boys in the sixth grade to number
20-4(4-3x)-7x=16-2(7-4x)