lizziealex03 lizziealex03
  • 03-01-2019
  • Mathematics
contestada

If milk cost $0.58 per pound how much would 3 and 1/2 gallon cost

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 03-01-2019

You would multiply .58 by 8.35 to get an answer of about 4.84

Now you would multiply 4.84 by 3.5 to get your price of 3 1/2 gallons of milk

$16.94 is the price of 3 1/2 gallons of milk

Hope this helped!

Answer Link

Otras preguntas

All adaptations are physical. A. True B. False
What are the four main types of tissue in animals?.
In which situation has the precautionary principle been most strictly applied? (3 points) A local board of health closes a restaurant after health inspectors di
Do the benefits outweigh the costs of social programs? PLEASE FOLLOW THIS STEP BELOW!!!!! make a claim as to whether the benefits outweigh the cost or not? Did
The group of people an advertisement is trying to reach is called a ________. A consortium B focus group C cross section D target audience
The radius of a circle is 9 inches. What is the circle's area? Use 3.14 for ​.
add the numbers 197,203 and 423 in two ways ​fast
Use polar coordinates to find the volume of the given solid. Inside both the cylinder x2 y2 = 1 and the ellipsoid 4x2 4y2 z2 = 64
what is the value of 6 n=2 (n-1)!/2
If an area experiences many earthquakes and volcanoes, what does that tell? (Think about the Teutonic plates)