Zaxx4771 Zaxx4771
  • 01-03-2019
  • Mathematics
contestada

3 cans of green beans cost $1.80. Rival bought 9 cans of green beans How much did he pay?

Respuesta :

ramagr25 ramagr25
  • 01-03-2019

Answer:

Step-by-step explanation:

3 cans = $1.80

9 cans = 3*1.80 = $5.40

Answer Link
Waffletuffle
Waffletuffle Waffletuffle
  • 24-10-2021

Answer:

5.4 or 5.40

Step-by-step explanation:

1.80 divided by 3 and then multiply by 9 and you will get 5.40

Answer Link

Otras preguntas

What do the Mexicans build to honor their deceased relatives?
Why are we called carbon based life forms?
what is ten times as much as 0.1
In the lock-and-key model of enzyme action, the _______________ fits into _______ of the enzyme. A. product, substrate B. active site, product C. substrate, act
Someone who accepted the beliefs of social Darwinism would have also agreed with which of these statements? a. The government should be responsive to public opi
express each as a single power of 2 2aX2bX2c/2a+b
Which statement about the cell wall is true? a. It controls protein synthesis. b. It gives the animal cell its shape. c. It is surrounded by the cell membrane.
in comparison with the inner planets of our solar system, which list of characteristic of the outer planets is accurate? a. larger with more moons b. smaller wi
What is 0.2 as a whole number?
What is the answer to 17=5k-2