yoongnzl
yoongnzl yoongnzl
  • 03-03-2019
  • Mathematics
contestada

I NEED HELP W THIS QUESTION ASAP

I NEED HELP W THIS QUESTION ASAP class=

Respuesta :

jcherry99
jcherry99 jcherry99
  • 03-03-2019

Answer:

Step-by-step explanation:

This is  a little tricky. You have to read it a couple of times to sort out the numbers.

She wants 12 servings for 5 people. She has 10 people. That means she needs 12*2 = 24 servings in all for the 10 people.

If she has pans that hold 8 servings and she requires 24 servings then she needs 24 / 8 = 3 pans.

The answer is C.

Answer Link

Otras preguntas

Theo bought these items shoes that cost $19.99 socks that cost $ 4.19, a shirt that costs $ 8.50 and pants that cost $27.75. how can he estimate the total cost
If you release a weight and allow it to fall under the influence of gravity alone, what kind of motion will it experience?
How is 4/10 and 4/100 the same
what is the place value of 0.8?
Why did the Europeans want a new allwater route to Asia? How did the renaissance encourage voyages of exploration
Complete the square 3x^2+12x-1 show working
What it is a rising action of a story for King arthur
3ax-n/5=-4 solve for x
what is the word form for 12,324,904?
if five notebooks cost $5.25 , how much would three notebooks cost?