madibizz01 madibizz01
  • 04-03-2019
  • Mathematics
contestada

Cory bought 2 1/2 liters of paint for $60. What was the cost per liter of paint?
ANSWER FAST

Respuesta :

hannahyunzizhou
hannahyunzizhou hannahyunzizhou
  • 04-03-2019

Answer:

$24

Step-by-step explanation:

you need to find the unit ratio

2.5      1

----  =  ----

$60        x

solve for x, which is $24

Answer Link
geekgirldabs
geekgirldabs geekgirldabs
  • 04-03-2019

find the unit ratio which is $24

Answer Link

Otras preguntas

solve inequality and graph 3<-5n+2n
Barb is making a bead necklace.She strings 1 white bead,then 3 blue beads,then 1 white bead,and so on.Write the numbers for the first eight beads that are white
Name 3 sports activities that use aerobic respiration
The probability of a spinner stopping on 3 is 1/8 The probability of the spinner stopping on 6 is 1/8 What is the probability of the spinner stopping on 3 or
Need help please answer! What are the first six terms of the sequence, n2 (n squared)??
Rick won 27 tickets playing a game. To get a prize, he needs to win at least 30 tickets. How many more tickets can he win to get a prize?
Which statement describes how work and power are similar? (2 points) You must know force and distance to calculate both. You must know energy and force to calcu
Country that controlled Florida at one time
Country that controlled Florida at one time
How did the rise of the Knights of Labor impact the Populist movement in the late 1800s? The rise of the Knights of Labor led to the creation of granges and far