kiki6168 kiki6168
  • 02-04-2019
  • Mathematics
contestada

4 lb of bananas for $2.76 is the same as
1 lb of bananas for $.69
​

Respuesta :

jsjs49 jsjs49
  • 02-04-2019
1 lb = 16 ounces

Paid amount
= [(0.69 cents) / (16 ounces)] × (5 ounces)
= 0.215625 cents
Answer Link
Mmmaadddiee
Mmmaadddiee Mmmaadddiee
  • 02-04-2019
Yes because if you multiply $.69 by 4 u would get $2.76
Answer Link

Otras preguntas

-8x/5+1/6=-5x/3 I don't get how to find the answer?
Where are people's lives more likely to be affected by earthquakes? Iraq Israel Lebanon Turkey
Allen has a photo that is 6in by 8in what will the dimension of the photo be if he scales it down by a factor of 1\2
The aerobic system starts producing energy during prolonged periods of light to moderate exercise.
which of the following is the correct way to form the superlative of the adverb sadly?
Weight lifters often use supplements and drugs to enhance their appearance or performance. In which scenario is the weight lifter placing himself or herself at
unlike adult mortality, there is no relationship between political stability in a nation and child mortality True or false
what is the solution to the proportoin to 6/9=9/x
The faster alcohol is consumed, the faster it reaches the __________.
students are selling tickets to a scool fundraiser for every 15 tickets a student sells a student earns a T-shirt as a reward what are the indendent and depende