cheergirlkr6718 cheergirlkr6718
  • 04-04-2019
  • Mathematics
contestada

Bethany sells roses and petunias. The expression 3r+2.5p3r+2.5p3, r, plus, 2, point, 5, p gives the cost (in dollars) of r roses and p petunias. What is the cost of 7 roses and 8 petunias?

Respuesta :

sabrinaoxhs
sabrinaoxhs sabrinaoxhs
  • 04-04-2019
the cost of 7 roses and 8 petunias is $41
Answer Link

Otras preguntas

John and mary went to the mall. Is this a sentence or fragment?
Isotopes of uranium are the most common fuel used in nuclear power plants. True/ False
what is climatology a subspecialty of
How do you change Newtons into kilograms
If you divide the mass of a substance by its volume, can you can find its density?
Because prokaryotes do not have many specific structures, they _____. a. cannot survive in most environments b. cannot move through their environments c. rely o
How would you replace 27/50 with the nearest half or whole number without using a number line?
Explain why it is necessary to rename 4 1/4 if you subtract 3/4 from it? Help please.
Conflict resolution skills include which of the following? A. disagreeing, arguing, talking, and making up B. defining the problem, proposing solutions, and lis
Can all molecules diffuse through all cell membranes