madmatt873
madmatt873 madmatt873
  • 02-05-2019
  • Mathematics
contestada

One kilogram of cheese costs £6.70How much would 400g cost?

Respuesta :

jshae17
jshae17 jshae17
  • 02-05-2019

Answer:

2680

Step-by-step explanation:

i just did 6.70 times 400g

Answer Link
altavistard
altavistard altavistard
  • 02-05-2019

Answer:

400 grams (or 0.4 kg) of this cheese would cost £2.68.

Step-by-step explanation:

Let's write and solve an equation of ratios:

 0.4 kg            x

------------- = -------------

  1.0 kg         £6.70

Cross multiplying to solve for x, we get:

0.4(6.70) = x, or

x = £2.68

400 grams (or 0.4 kg) of this cheese would cost £2.68.

Answer Link

Otras preguntas

I need to factor 5a^2 + 7a + 6b^2 - 4b  but I can't figure it out.......could it possibly be prime?
How would I find the slope intercept form of x+y+3=0?
2*10^30/1.4*10^27 and round it to the nearest tenth
__________ means to move from one region to another. When animals regularly move as a group from one region to another and back, it's a ______________.
What was significant about the new habitats Darwin visited?
What does an acid+base make
What is the complete predicate of the following sentence?sharon and Jason went for a walk then a bike ride
Who would have supported the two sides in the English Revolution?
What role should the government have in enforcing equal rights for Americans?
Douglas wants to draw a circle graph showing the favorite colors of his friends. When he polled his friends asking each their favorite color, 25% of his friends