rickey2 rickey2
  • 02-05-2016
  • Mathematics
contestada

lydia has $20 to buy school supplies each pencil cost $0.59 and each notebooks cost $3.50 she decides that she will buy as many notebooks as she can for $12 and as many pencils as she can

Respuesta :

useless useless
  • 03-05-2016
3 notebooks and 16 pencils with $0.06 left over
Answer Link

Otras preguntas

Write equation in function form 6-y=17x
what is the solution to 1/3(s-2)=s+4
What is the GCF of 80x3 and 30yx2??? (The 3and2 are exponets)
which property you used.64+58=                    +64
What is a scale on a map?
Rectangular classroom seats 72 students. If the seats were rearragned with 3 more seats rows in each row, the classroom would have 2 fewer rows. Find the origin
Explain how you would use a number line to find 6+(-8)
how do you solve m/9 divided by mn squared / 3
Anyone know how to do this kind of algebra?  Compute the discriminants of the next two quadratic equations. Compare the result in (A) to that in (B). What do y
three consecutive even integers have a sum of 168. what's the value of the largest integer?