bookyanna7owjs8z
bookyanna7owjs8z bookyanna7owjs8z
  • 03-06-2019
  • Mathematics
contestada

A 4-PINT carton of ice cream costs $12.04. What is the price per QUART

Respuesta :

musiclover10045
musiclover10045 musiclover10045
  • 03-06-2019

1 quart = 2 pints.

This means a 4 pint container is 2 quarts.

To find the price for 1 quart divide the price by 2:

12.04 / 2 = $6.02 per quart.

Answer Link

Otras preguntas

Alan, Bill, and Calvin are palying a game with collectible cards. At the moment, Alan has 11 less than 2 1/2 time the number of cards Bill has. Calvin has 1 mor
Select the correct answer from each drop-down menu. Which type of server and network topology is preferable in a bank? A multinational bank has many branches. A
write the phrase the quotant of a number and 9 as a mathmatical exprrssion. A = x+9. B= x•9. C= x-9. D= a. x÷9
Expand the polynomial and simplify: (y–9)^2
I NEED HELP QUICK!!!!! What were the achievements of the Yuan and Ming dynasties?
A mutation that changes only small area or one nucleotide in a gene is a...
Which is the suggested theme in “Infant Sorrow” by William Blake? An infant finds rest in a mother’s arms. An infant struggles in an unsafe world. An i
The force applied to the physics cart is manipulated. This is the variable. The cart accelerates due to the force applied to the cart. Acceleration is therefore
Where are the witches at the start of act 1 and why is this significant
I NEED HELP ASAP 4. List and describe two reproductive health issues related to your sex. 5. Name the two types of twins and describe how they are formed. 6. Li