bookyanna7owjs8z
bookyanna7owjs8z bookyanna7owjs8z
  • 03-06-2019
  • Mathematics
contestada

9 pounds of ground beef cost $40.32. What is the price per ounce?

Respuesta :

melissawheelock melissawheelock
  • 03-06-2019

Answer:

$0.28 is the price per ounce.

Step-by-step explanation:

16 Ounces are in a Pound

9 Pounds x 16 Ounces = 144 Ounces

144 Ounces of ground beef cost $40.32

40.32 / 144 = (0.28)

Answer Link

Otras preguntas

having troubles with inequalities.. 3.8x + 14.5 < 32
having troubles with inequalities.. 3.8x + 14.5 < 32
which trinomial is equivalent to (3x-1)(x+4)
what is the sum of 7/10 and 6/100
Explain what is the same about two fractions that are like fractions
Explain what is the same about two fractions that are like fractions
what is the sum of 7/10 and 6/100
which trinomial is equivalent to (3x-1)(x+4)
having troubles with inequalities.. 3.8x + 14.5 < 32
Explain what is the same about two fractions that are like fractions