mathgeek5
mathgeek5 mathgeek5
  • 03-05-2016
  • Mathematics
contestada

Sandy has box of chocolates. Box cost $2.00. In box has 8 chocolates. How much does each chocolate cost.

Respuesta :

fruitista
fruitista fruitista
  • 03-05-2016
so you must find individual prices.


Start by doing the price($2.00)divided by the amount in box(8) 


you should get 0.25 or 25 cents per chocolate
Answer Link
sam1022
sam1022 sam1022
  • 03-05-2016
Divide $2.00 by 8 and your answer is $0.25
Answer Link

Otras preguntas

can you tell me what are ratio
how you write 102,453 in expanded form
why when i laugh i feel dizzy?
How many zeros are in the product (6x5) x 10 powered by 3?
What was the name of the treatise in which Euclid compiled all the existing geometric knowledge, along with some of his own observations, to provide a logical s
the square root of 35.017 is between which two integers
What is the base metric unit for measuring volume?
3² - 4 . (-1) . (-4) = ?
Increased frequency refers to how greatly one increases the level of training. True or False
Mercury orbits the Sun in 87 24/25 earth days. Venus orbits the Sun in 224 7/10 earth days and Mars orbits the sun in 686 49/50 earth days. Express each mixed n