bookyanna7owjs8z
bookyanna7owjs8z bookyanna7owjs8z
  • 04-06-2019
  • Mathematics
contestada

Which is a better buy?

2-cup carton of pineapple juice for $1.04

Or

2-quart carton of pineapple juice for $6.24

Respuesta :

sakiea15
sakiea15 sakiea15
  • 04-06-2019

Answer: I would say to go with "2-cup carton of pineapple juice for $1.04"

Step-by-step explanation:

If you want more pineapple juice for a cheaper price go with 2-cup carton for $1.04 The reason I say this is because 2 quarts equal 8 cups, so if you multiply the 2 cups and price by 4 you get 8-cups= $4.16 which is cheaper.

Answer Link

Otras preguntas

need asp!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!plz!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! I give you branles!!!!!!!!!! if right!!!!!!!!!!!!!!!!!!In which of the following solutions woul
I need help with this assignment. Thanks.
What famous composer wrote the melody of joy to the world?.
If you understand please helo
John can eat a sixth of a pizza in two minutes. It takes 3 minutes for Billy to eat one quarter of the same pizza. If John and Billy start eating one pizza each
0.43 rounded up or down
Stickers are sold in packages of 15 sheets. If there are 20 students in the class, how many packages of stickers should the teacher buy so that every student ge
The graph for a stable that charges a $20 flat fee plus $10 per hour for horseback riding is shown below. How will the graph change if the stable changes its ch
Which fact, left of this account, most clearly suggests that the account is biased? When Hurricane Henry struck, where was Governor Glass? Nowhere to be seen. H
0.79 ( ) 0.7 which is greater