metz24
metz24 metz24
  • 02-07-2019
  • Mathematics
contestada

if 8 markers cost $20 what is the cost of 12 markers

Respuesta :

AnimeBrainly
AnimeBrainly AnimeBrainly
  • 02-07-2019

Answer:

$30

Step-by-step explanation:

Find the cost per marker.

Given: 8 markers = $20

Divide 8 from both sides.

Let x = amount of markers.

(8x)/8 = (20)/8

x = 2.5

Each marker costs $2.50

Now, multiply 12 with $2.50

2.50 x 12 = 30

$30 is the cost of 12 markers.

~

Answer Link

Otras preguntas

how do you compare 1/5 and 0.201
how do you divide 3.4 divided by 12.92
T(8,15) is the midpoint of CD. The coordinates of d are (8,20) what are the coordinates of c
whats the answer to -12(4/3-1)
The least common multiple of two numbers is 60, and one of the numbers is 7 less than the other number . What are the numbers ? Justify your answer
What equation in slope intercept form represents the line that passes through the two points 2,5 (9,2
What is determined by motion and the spacing of particles?
What is 25.2<1.5y+1.2
why does salt separated from a salt water solution look different than the salt that dissolved in the water
write the ratio as a fraction in simplest form6ft to 4yd