trejohnson01 trejohnson01
  • 03-09-2019
  • Mathematics
contestada

Write a function rule that gives the total cost do) of p pounds of sugar if each pound costs $0.42.

Respuesta :

basketballgamer24680
basketballgamer24680 basketballgamer24680
  • 04-09-2019

Answer:

$0.42p

Step-by-step explanation:

$0.42 times p (however many pounds)= the cost of the sugar

Answer Link

Otras preguntas

Ideas are a. the way words and phrases are used to tell the story b. the descriptive words and phrases make the writing interesting c. the key elements of the s
how much is 77 divided by 5
which act stated that parliament did have right to tax colonist
Can I write an equation in point-slope form when having a slope of zero?
624 feet to 702 feet
You have prepared 42 mL of distilled water,18 mL of vinegar and 47 mL of salt water for an experiment. How many milliliters of solution will you have if you fi
A(n) _____ forecasts the sales, expenses, and net income for the firm in some future time period.
What is the diameter of a circle
what might happen if some lysosomal enzymes are absent?
Which word in the sentence is the predicate nominative? Houston is the largest city in the state of Texas. a. city b. state c. Houston d. Texas