bella2693 bella2693
  • 04-09-2019
  • Mathematics
contestada

6. One bag of pretzels costs three dollars. Five bags of
pretzels costs $10. Which has the lower unit price?

Respuesta :

hailydenney2
hailydenney2 hailydenney2
  • 04-09-2019

Answer:

5 bags for $10.

Step-by-step explanation:

10 divided by 5 will give you the price of 2 dollars per bag, while 1 bag will be 3 dollars.

Answer Link
james2001jackson
james2001jackson james2001jackson
  • 04-09-2019

Answer:

The 5 bags

Step-by-step explanation:

If bought alone then the price of the pretzels is 3 dollars but if we get 5  then the price for each bag of pretzels is 2 dollars.

Answer Link

Otras preguntas

Question 2: Are these two triangles congruent or not? ​
Which ecosystem--mountain, tundra, or taiga--do you think is most vulnerable to human activity? Provide reasoning for your choice.
how to do this problem:5(x-2)+(-9)=-7(1-x)
Question 4 of 11 Our dog is usually well behaved. She likes to bark. She barks when other dogs walk by on the sidewalk. She barks when someone knocks on the fro
C. 24 mm, 24 mm, 24 mm
How might a “time lag” between the moment when the pollution enters a system and its detection by scientists impact the effects on organisms?
If Clay can run one lap in a ¼ of an hour. How many hours will it take him to run 5 ⅓ laps around the track.​
What region of colonial america was known as the bread basket?.
Bonus: Russian rulers were called czars and German rulers were called kaisers. These two words came from a title used by Roman emperors. What is that lite? ​
What is 1 19/100 as a decimal?