samna samna
  • 05-09-2019
  • Mathematics
contestada

a 24 oz soda costs $1.25 at this price, how much would 10 ounces cost

Respuesta :

Cricetus
Cricetus Cricetus
  • 08-09-2019

Answer:

10 oz will cost  $0.52

Step-by-step explanation:

given that a 24 oz soda costs $1.25 at this price. we are asked to determine the how much would 10 ounces cost.

24 oz costs : $1.25

1 oz cost : $1.25/24 =$0.052

10 oz will cost : $0.052 x 10 = $0.52

Answer Link

Otras preguntas

Darryl has a board that is 8 feet long.He cuts it into pieces that's are each 2 feet long
Which correctly lists all the structures that secrete lipase? pancreas and stomach pancreas, salivary glands, and stomach pancreas and salivary glands pancreas,
Why is it important for dna to be duplicated before mitosis
How are common denominator and a multiple alike and different
An injury to the nervous system results in nervousness and hyperactivity. Which division of the nervous system was damaged by the injury? Central Sympathetic Se
which of the following best summarizes the law of conservation of mass? Question 3 options: Matter can be changed but not created or destroyed. Matter can be de
what is the answer to 223÷1
how to work out math problem %of 50 shirts is 35 shirts
what is the answer to 223÷1
on a day when the air is still a windmill still possesses what type of energy? why?