jamesreachout jamesreachout
  • 01-10-2019
  • Mathematics
contestada

theos mom bought an eight pack of juice boxes for 4 dollars find the unit rate

Respuesta :

AnimeBrainly
AnimeBrainly AnimeBrainly
  • 01-10-2019

Answer:

$0.50 for a pack of juice.

Step-by-step explanation:

You are finding the unit rate of the cost of each unit, or one box of juice. In this case, there is 8 juice boxes in the pack, which costs you $4. Divide 4 with 8:

4/8 = 1/2 = 0.5

$0.50 is the cost per pack of juice.

~

Answer Link

Otras preguntas

What is the perimeter of the figure Assume that all angles are right anglesA) 23 yardsB) 30 yardsC) 32 yardsD) 26 yards
What are some numbers that equal -3Here’s my equation:-5XAnd then what number could I put for the Y so it could equal -3
The cost of producing key chains with the company logo printed on them consistsof a onetime setup fee of $260.00 plus $0.80 for each key chain produced. Thiscos
26. Find the area of the figure to the nearest tenth,165°7 inA. 13.5 in.B. 7.1 in 2C. 84.8 in 2D. 42.4 in?
I'm having a problem with logarithms I will upload a photo
If f(x) = x + 4 and g(x) = x ^ 2 - 1 , what is big(g f big) big(x big) ?
the ordered pair (2,16) is a solution for which equation(s) check all that apply
Fill in the blanks.(2p^2)^3 = ??
Ques Each equation below is followed by several stories. Select all of the stories that can be represented by the equation. If none of the stories can be repres
which expression matches this description nine less than the product of a number and 4Anwser choices:A). 4n-9B). 9-(n+4)C). 9- 4n D). 9/4n