erinchewning38 erinchewning38
  • 02-10-2019
  • Mathematics
contestada

At the school cafeteria you could get three slices of pizza for $5.94 at this rate how much would seven slices cost in dollars and cents

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 02-10-2019

5.94/3 = 1.98

1.98 * 7 = 13.86

It could cost $13.86 for seven slices of pizza.

Answer Link
sofietyeweirdo
sofietyeweirdo sofietyeweirdo
  • 02-10-2019

Answer:

$1.98

Step-by-step explanation:

divide 3/ 5.94

Answer Link

Otras preguntas

41/17 as a decimal rounded to the nearest hundredth
Kendra had twice as much money as kareem. Kendra later spent $8 and kareem earned $6. By then,the two had the same amount of money. How much money did each have
candy lives in the center of town. her friend darlene lives 28 miles to the east and her friend dana lives 21 miles north. approximately how far do dana and dar
Evaluate 3(a + b + c)squared for a = 2, b = 3, and c = 4. a. 54 b. 243 c.729 Please add solution thanks.
Information in the 'news' category will always include opinions. True False
What does the word subordinate mean in this sentence? The office manager spoke to her subordinate in a cordial tone.
What is the radical expression that is equivalent to the expression 27 1 over 5?
It says factor each expression 49x-28?
7 12/8 = 7 + 1 ?/8 = ? 1/?
in the early 1800s tue federal government wanted american indians who did not assimilate to