vava5210 vava5210
  • 02-10-2019
  • Mathematics
contestada

John drinks 40 ounces of water per day. How many cups of water does John drink per day?

Respuesta :

savagequeenslays28 savagequeenslays28
  • 02-10-2019

Answer:5 Cups

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Brianna wants to buy some trees for her yard. A local store charges $25 to plant each tree plus a delivery fee of $50. A lawn service charges $35 to plant each
ANSWER ASAP. TIMED! FILL IN THE BLANK PLZZZ In a transverse wave, ________ is measured from crest to crest or trough to trough. If two waves collide and form a
The population of a small town, P, as a function of time, t, in years past 1940 is given below. P = 1,720 + 200t For which of the following years was the popul
one integer is 1/3 times more another. The sum of their squares is 90. what are the two integers
if you were to aim right at the bulls-eye, the arrow would fall under gravity and drop below the intended target. If you intend to hit a bulls-eye it is necessa
Betty has an order for 160 bows. She can make 16 bows per day.which is a reasonable conclusion?
Some of the picture got cut off, but the direction say to draw a line between each of the coordinates. What does it mean by between?
3x + 8 ≥ 11 what is the answer i dont feel like doing it
Ms. Davenport bought a dozen packages of spaghetti sauce mix priced at 3 packages for $1.29. What is the price of one package of spaghetti sauce mix? A) $0.32 B
Aaron bought 3.5 pounds of fish that cost $5.12 per pound. How much did he pay for the fish?