ss9483
ss9483 ss9483
  • 03-10-2019
  • Advanced Placement (AP)
contestada

how many pounds of pork chops could you buy if your budget for the meal was $20? how many servings would that give you

Respuesta :

adfeh adfeh
  • 03-10-2019
How much does the pork cost in this scenario? If you assumed $5/lb, you could buy 4 lbs if that was all you were going to eat. If you needed money for something else, you’ll have to change for that. Approximately 8 ounces (1/2 pound) is a serving, so assume that with 4 pounds, you have 8 servings.
Answer Link

Otras preguntas

Which statement accurately describes the Battle of Marathon?   A. Athens fought alone against Darius's army and decisively defeated the Pers
What is the next number of the pattern. 2 7 26 101 400
The widths of two similar rectangles are 16 cm and 14 cm. What is the ratio of their perimeters? Of their areas? a. 8:7 and 64:49 b. 9:8 and 64:49 c. 8 and 81-
Solve for x/4-x+2/6=x/3
What Is the Richest Country in the World?
Show that n^2-1 is divisible by 8,if 'n' is an odd positive integer.
what did Benjamin franklin feel strong about
Subtract: 6lb 4oz - 2lb 10oz
What is the given equation in logarithmic form of 7^4=2,401?
The molar heat of fusion of gold is 12.550 kJ mol–1. At its melting point, how much mass of melted gold must solidify to release 235.0 kJ of energy?