makaylinjane makaylinjane
  • 03-10-2019
  • Mathematics
contestada

A 15-oz can of tomatoes cost $.89, and a 29-oz can cost $1.69. which can has the lower cost per ounce?

Respuesta :

sciguy101 sciguy101
  • 04-10-2019

Answer:

The 29-oz can has the lower cost per ounce.

Step-by-step explanation:

Divide both and see which is lower:

$0.89 / 15 oz = $0.059

$1.69 / 29 oz = $0.058

Answer Link

Otras preguntas

A map of Brasilia has a scale of 1 inch to 5 miles. If the city is 2 7/16 inches across on the map, what is the distance across the actual city? a.) 10 1/2 mi b
What was the “final solution to the Jewish question,” announced by the Nazis at the Wannsee Conference? a. kill all the Jews b. compromise with Jewish leaders c
A train moving at a constant speed of 55.0 km/h moves east for 35.0 min, then in a direction 55.0° east of due north for 10.0 min, and then west for 45.0 min. w
What is dr. jekyll's mood when utterson and enfield talk to him through the window?
Help which is the correct function
which of the following statements about Vietnam is true?
What is the next number in the sequence 5 10 3 15 20 13 25 30?
Round to the nearest hundredth.
write an equation in point slope form for the line through the given point with the given slope; (8, -3); m= -[tex] \frac{1}{4} [/tex]
Though she had some exposure to great art and high culture, it must be said the ultra athletic marion carstairs remained throughout her life primarily (i)_____