banksrianna10 banksrianna10
  • 03-10-2019
  • Mathematics
contestada

Find the unit cost of a store sells a dozen eggs for 1.99.

Respuesta :

Dxsho
Dxsho Dxsho
  • 06-10-2019

Answer: 0.16$

Step-by-step explanation: You would do 1.99 divided by 12 because 12 equals to a dozen, 1.99 divided by 12 to get 0.16 cents.

Answer Link

Otras preguntas

I don't get number 25
Determine the cutting force f exerted on the rod s in terms of the forces p applied to the handles of the heavy-duty cutter.
what is the answer to this
Can a fraction that has 176/9 be simplified
which was true of food-gathering societies in prehistoric times
Which best identifies the point of highest action, or the turning point, in a story?
Read the excerpt from "The Turtle.” she knows she is a part of the pond she lives in, the tall trees are her children, the birds that swim above her are tied to
How do you convert fractions into decimals
A number from 1 to 10 is written down. What is the likelihood that you will randomly choose that number? likely unlikely impossible equally likely as unlikely
What is an advantage of using pluripotent cells instead of multipotent cells in medical treatments? A. Pluripotent cells are further along in differentiation