loserarjunie loserarjunie
  • 02-11-2019
  • Mathematics
contestada

Paula pays 19.92 for 2.4 of walnuts. What is the price per pound of walnuts?

Respuesta :

akbarmohd701 akbarmohd701
  • 02-11-2019

Answer:

Step-by-step explanation:

She pays 19.2 for 2.4 walnuts

Price of 1 walnut = 19.92÷2.4 = 8.3

Answer Link
spiderakari
spiderakari spiderakari
  • 24-09-2020

Answer:

$8.30

Step-by-step explanation:

Paula paid 19.2 for 2.4 pounds of walnuts

Price of 1 walnut = 19.92 and 19.92 ÷ 2.4 = 8.3

Answer Link

Otras preguntas

Defensive strategies focus on ways to score points against the opposing team. True or False
during meiosis, homologous chromosomes exchange genetic material. This exchange of genetic material .. F) increases the genetic variation G) reduces the diploid
What Does This Mean ? Someone Please Help Me
The batteries are then continuously used to run identical mechanical drummer toys. As long as the toy keeps drumming the battery is considered functional. The d
Which region of the periodic table shown here contains elements that are easiest to oxidize?
I’m having trouble with this question. If |x|=654 then x=
Which of the side lengths will not form a triangle? (3, 4, 5), (6, 6, 6), (3, 5, 9), ( 35, 42, 56)
Order from least to greatest-- 43/50, 0.91, 7/8, 84%
what hardships did Miner faced?
Which is the most accurate definition of bankruptcy? a. you have the ability to put money in a bank. b. you just decide not to pay your bills. c. you legally de