officerjcjackson1681 officerjcjackson1681
  • 02-11-2019
  • Mathematics
contestada

3 cheeseburgers and 4 tacos cost $6.60. One cheeseburger and 8 tacos cost $7.20. What is the price of a taco?

Respuesta :

momnaasghar005 momnaasghar005
  • 02-11-2019

Answer:

My working out but i have gone wrong somewhere

Step-by-step explanation:

Simultaneous equations

3C+4t=6.60 x 2

1C+8t=7.20

6c+8t=13.20

1c+8t=7.20                 Subtract

5 Cheese burgers=6

1 cheese burger = 1.20

Substitute

1.20+8t=7.20

8t= 6

taco= 1.34

Answer Link

Otras preguntas

Name one U.S. territory
Who vetoes bills? Please help
examples of elastic and inelastic goods... ( at least 20 examples) URGENT..............
solving equationswhat is the value of x 8x+9=5x+18
Which notations represent different isotopes of the element sodium? (1) 32S and 34S (3) Na+ and Nao (2) S2- and S6+ (4) 22Na and 23Na
What happened at the Constitutional Convention?
Which compounds are classified as Arrhenius acids? (1) HCl and NaOH (2) HNO3 and NaCl (3) NH3 and H2CO3 (4) HBr and H2SO4
the band members sold 316 juice drinks for a fundraiser. they sold 52 more grape drinks than strawberry drinks. how many of each type of juice drink did they se
A staple is made from 40mm of wire. How many staples can be made from 10meters of wire?
We elect a U.S. Representative for how many years?