Jazyboecdek
Jazyboecdek Jazyboecdek
  • 02-06-2016
  • World Languages
contestada

Ceviche is a popular dish in Mexico.
a. True
b. False

Respuesta :

jaanvee197
jaanvee197 jaanvee197
  • 02-06-2016
True, because mexico is known for tangy dishes!

Answer Link
ledxi ledxi
  • 11-11-2018

The answer is true, it is literally in the text

Answer Link

Otras preguntas

It costs $2.99 for a dozen bagels at the local bakery. What is the unit rate per bagel?
A metaphor depends upon the connotations of words representing the things being compared. a. True b. False
Essay: Treatment of Others You have learned about the slave trade and colonization of Africa. In this essay, you will write about how Europeans treated the peo
whats the defition minority
When a person has not consumed enough water, blood volume blank and solute concentration in the blood blank?
Organic food is the fastest-growing sector of US agriculture
What is the Dao of Ancient China?
Britta brought some carrots and apples for $24.80. A carrot and apple cost $0.90 altogether. She brought more carrots than apples. The cost of extra number of c
What is the solution of the system defined by y = -x + 5 and 5x + 2y = 14?
TRUE OR FALSE: the role of some artists is to decorate functional objects. A . true B . false