mulanchestnut mulanchestnut
  • 02-12-2019
  • Mathematics
contestada

it cost 4.25 to buy 3/4 lb. of cashews. How much would it cost to purchase 6 lbs. of cashews,

Respuesta :

harshapuranik179
harshapuranik179 harshapuranik179
  • 02-12-2019

Answer:

4.25 = 3/4 lb.

17 = 3 lb.(Multiplying by 4 on both sides)

Therefore it would cost 34 to buy 6 lb.(Multiplying by 2 on both sides)

Hope this helps!

Answer Link

Otras preguntas

Is graphing inequalities the same as normal graphing shading?
Which mineral is needed in significant amounts by the body fluorine selenium sulfur iron
Find 6 irrational no. Between 3 and 4
Which of the following is not a true statement about the Qin dynasty? A)many people were tortured and killed for disagreeing with the government. B) it was org
Write a balanced equation for the complete oxidation reaction that occurs when ethanol (c2h5oh) burns in air.
According to dr. murray what is the most effective treatment strategy for phobias
what is the connection between tissue fluid,plasma and lymph?
Which of the following is the correct chronological order of art periods? A. Mannerism, baroque, rococo, neoclassicism B. Neoclassicism, baroque, manne
If the reserve ratio is 12.5 percent, then $1,000 of additional reserves can create up to
Find the sum: (x8 + 3x6 - 4x4 + 10x) + (2x7 - 4x5 - x3 + 10). A. 3x7 - 7x5 - x2 + 20 B. x8 + 2x7 + 3x6 - 4x5 - 4x4 + x2 + 9x + 10 C. 2x7 + 4x6 + 2x5 -