abbyjones15263 abbyjones15263
  • 03-12-2019
  • Mathematics
contestada

This package of cheese costs $2.97 (there are 11 slices of cheese)

How much would a package with 18 slices cost at the same pruce per slice?​

Respuesta :

chrishinson80 chrishinson80
  • 03-12-2019

Answer:

$4.86

Step-by-step explanation:

2.97/11 =.27                 .27 x 18= 4.86

Answer Link
jecarter2099 jecarter2099
  • 03-12-2019

Answer:

4.86

Step-by-step explanation

Answer Link

Otras preguntas

Jennifer has a taco stand.she found that her daily costs can be modeled by C(x)=x^2-40x+610. if she wants to keep her daily cost at 300 dollars, how many unit
consider the following magazine titles which of the following would be recommended by a nutritionist ?A.budget meals B. clean eating C. campfire cooking D. meal
Which of the following is NOT an assumption of the kinetic theory of gases? gas particles are in constant random motions the volume of the individual gas partic
Which drug is the most commonly used drug among teens?
A number of states have responded to concerns about partisan gerrymandering by
PLZ HELP MATH Classify each number as rational or irrational: 1. 2√9 · √4 2. √3 · √16 3. √5 · √5 4. 7√3 · √3
How do multiple alleles provide many different phenotypes for a trait
all ratios equvivant to 15:16
To determine how well an economy is doing, it is better to use
Which activities are goals of the World Health Organization (WHO)? Check all that apply. promoting public health on a local scale ensuring the safety of air