Jaytoblu Jaytoblu
  • 03-01-2020
  • Mathematics
contestada

A shopper bought a 12-pound bag of oranges for 18.75. What is the unit price per ounce?

Respuesta :

TaeKwonDoIsDead
TaeKwonDoIsDead TaeKwonDoIsDead
  • 08-01-2020

Answer:

About $0.10 per ounce

Step-by-step explanation:

12 pound costs $18.75. Lets find the cost per pound first:

Cost Per Pound = [tex]\frac{18.75}{12}=1.5625[/tex]

We know, there are 16 ounces in 1 pound.

We know 1 pound costs 1.5625

To find cost per ounce, we have to divide this by 16.

So,

Cost Per Ounce = [tex]\frac{1.5625}{16}=0.097[/tex]

Rounded to nearest cent, that would be 10 cents per ounce

Answer Link

Otras preguntas

What is the type of tissue that consist of living cells surrounding by an extracellular matrix?
When Christopher Columbus arrived in the Caribbean in October of 1492, where did he believe he was? a. On the eastern coast of South America b. On the tip of So
What holds the slide on the stage
round 8.876 to the nearest whole number
What is an improper fraction
Debra has 2/3 of a pound of loose green tea leaves. If she wants to keep one-half if the tea at home and the other half at work, what fraction of a pound will s
a shoe store sold 8 pairs of shoes for a total of $256. each pair cost the same amount what was the price of each pair of shoes?
The nutrition facts label on a container of dry roasted cashews indicates there are 161 calories in 28 grams. You eat 9 cashews totaling 12 grams.
What is the value of the 4 in 6.54
3a b2 b3 4b2 4 5a identify like terms