pinkblobfishes pinkblobfishes
  • 03-01-2020
  • Mathematics
contestada

Olivia bought a piece of ribbon priced at $0.56 per yard. The total cost was $1.54. How many yards did she buy?

Respuesta :

joy123333
joy123333 joy123333
  • 03-01-2020

Answer:

2.75 or 2 3/4

Step-by-step explanation:

Divide the total cost by the price of each ribbon.

$1.54 ÷ $0.56/yard = 2.75 yards

If the answer needs to be in mixed fractional form, convert 0.75 to a fraction.

3/4 = 0.75

The fraction form of 2.75 is 2 3/4.

Therefore Olivia bought 2 3/4 yards of ribbon.

Answer Link

Otras preguntas

What caused Portugal to finallywithdraw from its African colonies?
What is sociocultural ?
Can the sum of two mixed numbers be equal to 2 ? Explain why or why not.
Expand the expression 2(r - 4) + 5(r + 2). Express your answer in simplest form
Approximately how many miles apart are Petrograd and Moscow ? A. 200 B. 350 C. 500 D. 650
where are chromosomes found in eukaryotic cells
what is 54 times 3 times 71 minus 45 plus 102 divided by 6 times 25 subtracted by 34 times 141 plus 32 subtracted by 67? Also put 578402/10856 in simplest form.
4x^2-28x+49=5 solve the quadratic by completing the square
13 squared? how does it mean and what is the solution?
How close to North Korea is Inchon?