sarahramey2256 sarahramey2256
  • 03-01-2020
  • Mathematics
contestada

A sofa and a love seat together cost $1500. The sofa costs double the love seat. How much do they each cost?

Respuesta :

demongirl4104
demongirl4104 demongirl4104
  • 03-01-2020

Answer:

I think its 500 each or its Love seat=500. Sofa=1000

Step-by-step explanation:

For 500 you would do 1500/3 because sofa is double+love seat. So each would cost 500 if you divide it by 3. So the sofa would be 1000. The love seat would be 500. 1000+500=1500.

Hope this helps!!

Answer Link

Otras preguntas

Please help im not asking for much :(
Above each column is a statement about the Federal Reserve. Place each misconception about the Fed listed below in the column with the relevant refuting stateme
Which unit rate is the lowest price per ounce? (5 points) Choice A: 7 ounces of cranberries for $2.98 Choice B: 18 ounces of ranberries for $7.18 a Choice A b
Drummers must have good what? listening skills transcription rhythm pitch MUSIC
us Solve for x using the distributive property. 8(4 + 2x) = 16
What is the squirrels escape velocity in mph if the squirrel accelerates at a constant 1.5 m/s squared from rest for 2.5s
find the amount on #45,000 in 3 years at 10% per annum and also find the compound interest​
2. Give one example of what it means to communicate clearly online.
what should i eat for lunch and also what is 25 to the power of 6 ? ill give brainly if u awnser both
Your colleague has made a suggested change to an important document you are both working You disagree with their suggested change. They will be reviewing the ch