xzaviermontalbo2
xzaviermontalbo2 xzaviermontalbo2
  • 01-02-2020
  • Mathematics
contestada

a construction contractor use the equation Y=KX to determine it would cost them $19.25 to buy 7 boxes of nails. how much is each box

Respuesta :

ujoy64
ujoy64 ujoy64
  • 01-02-2020

Answer:

2.75 dollars

Step-by-step explanation:

If 7 boxes cost 19.25 dollars to get one box you would divide 19.25 by 7

Answer Link

Otras preguntas

Which form details how much money an employer has withheld for taxes?
1. As part of a survey, 50 students were asked about their favorite lunch item. The results are shown in the table below .The cafeteria manager knows that about
Which is the primary cause of food-borne illness? Mercury, Microbes,lead, prions
least to greatest 0.21=2/9=21%=11/50
Cook was the first explorer to A. land in the Americas. B. cross the Antarctic Circle. C. circumnavigate the globe. D. sail from England to China.
Which answer corrects the error in capitalization? William Shakespeare, the great English playwright, lived in the time of queen Elizabeth I. a. english b. Qu
Which of the following heroes was raised by a guardian for his own safety? Cuchulainn Paul Bunyan Buddha King Arthur
Single-celled or unicellular fungi are: molds monolyathids protoplasm yeasts
How are grains and vegetables alike and different
An example of laissez-faire, is the government deciding what to produce and how to produce it. Please select the best answer from the choices provided T F