avasuman avasuman
  • 03-03-2020
  • Mathematics
contestada

If 3 hamburgers cost $4.20, then how much does 1 hamburger cost?

Respuesta :

axelrollins000 axelrollins000
  • 03-03-2020

Answer:

$1.40

Step-by-step explanation:

Divide 4.20 by 3.

Answer Link
Onoriodefelix
Onoriodefelix Onoriodefelix
  • 03-03-2020

Answer:

$1.4

Step-by-step explanation:

The price of one hamburger will be equal to the total price of the hamburgers divided by the number of hamburgers .

Therefore $4.20/3

$1.4

So each hamburger cost $1.4

Answer Link

Otras preguntas

Question 20 (1 point) What unit of distance is the largest in magnitude? Question 20 options: a) Parsec b) AU c) Light Year d) Kilometer
The image above is one of the most famous pieces of Japanese art. Who is the artist of this image? a. Sesshu b. Ikkyû c. Katsushika Hokusai d. Himeji
What is the value of x? x−3/7=4 Must enter answer in simplest form x = ?
explain the logic behind john foster dulles concept of brinkmanship
¿Cierto o falso? The word usted and ustedes mean the same thing.
In a nuclear reactor 1 g of mass is converted into energy. How much energy in Joules is produced?
When looking to finance higher education, what is the best order to look for funding sources?
What form of art is the image above? a. watercolor b. woodcut c. ink wash painting d. tempera
The rectangular region of the xy plane shown has nonuniform surface charge density σ = σ0 (1+ y b), where σ0 is a constant. Find the net charge.
How many beats does the rest pictured below have? ОА. 4 ов. 1 Ос. 1/2 OD. 2