lovelymazorra lovelymazorra
  • 05-07-2016
  • Mathematics
contestada

The price of oranges at a farm is $1.16 per pound. Which equation can be used to determine c, the total price of n pounds of oranges?

Respuesta :

ayeKassandra
ayeKassandra ayeKassandra
  • 05-07-2016
The answer is C=1.16n
Answer Link
mathmate
mathmate mathmate
  • 05-07-2016
Hint:
Example:
If apples cost $1.04 per pound, then n pounds of apples will cost $1.04n.
Answer Link

Otras preguntas

Find the circumference of the circle
How did the US rebuild Japan into a Market based democracy after WW2?
Write the linear inequality in slope-intercept form. 4x – 6y ≥ 16 A. y≥23x−83 B. x≥32y+4 C. y≤23x−83
how to write a personal leadership reflection​
Are both of these answers correct? Thank you to anyone who answers, it really helps me
Compute the greatest root of x^4-x^3-19x^2+4x+60=0. Express your answer in simplified radical form.
at the movie theatre, child admission is $6.20 an adult admission is $9.40. On Thursday, three times as many adult tickets as child tickets were sold, for a tot
Which table represents a nonlinear function?
what is the meaning of dna​
what is 4\5×3\5+4/5×3\5​