leurisvargas leurisvargas
  • 02-04-2020
  • Mathematics
contestada

3)
Find the estimated cost of a dozen pencils if 18 dozen pencils cost $42.60.

Respuesta :

kellyd14 kellyd14
  • 10-04-2020

Answer:

$2.37 per dozen

Step-by-step explanation:

$42.50/18=$2.37 per dozen

Answer Link

Otras preguntas

PLEASE HELP IS THE OLD YELLER !!!!!!!!!!!! When does Mrs. Coates first demonstrate that she recognizes Travis is taking on his father's role? A. when Travis go
Brody added a fraction to 5/6 to get 31/30. Use the equation a/b + c/d = (ad +bc)/ bd to find the fraction he added
if hares with long legs run faster than hares with short legs, which hares do you expect would be most likely to survive and reproduce
THE FULL MOON TURNED ORANGE AND THEN GOT REALLY DARK WHAT COULD HAVE MADE IT TURN DARK LIKE THAT
Which expressions, when evaluated with x = –9, are negative in value? Choose all answers that are correct. A. –2x – 8 B. –26 – 2x C. 35 + 3x D. –3x
How many ping pong balls would it take to fill a classroom that measures 22 feet by 16 feet by 9 feet? (Assume that a ping pong ball has a diameter of 1.5 inch
Cheryl has some oranges. she puts the oranges into p boxes of 3 oranges each and has 2 oranges left. Find the total number of oranges Cheryl has in terms of p
which statement describes every number that is a solution to the inequality 6t > 48? A) It has a value greater than 8 B) It has a value less than 8 C) It has
3-2i/5i+2 What is the solution?
determine a relationship between the x- and y- values. write an equation. x =1 2 3 4 y = 4 5 6 7