yousafsarfraz07 yousafsarfraz07
  • 03-04-2020
  • Mathematics
contestada

It costs $25 to buy 5 sandwiches from a vending machine. At this rate, what is the cost for 8 sandwiches?

Respuesta :

wegnerkolmp2741o
wegnerkolmp2741o wegnerkolmp2741o
  • 03-04-2020

Answer:

x = 40

Step-by-step explanation:

We can use a ratio to solve

$25       x

------- = --------

5             8

Using cross products

25*8 = 5x

200 = 5x

Divide each side by 5

200/5 = 5x/5

40 =x

Answer Link

Otras preguntas

Scientists have discovered that 99.9% of the gene sequence is shared by all humans a. True b. False
Is : Están comiendo mucho grammatically correct or incorrect?
Find the missing lengths of the sides a. A=9yd, c=18yd b. A=9 yd, c=27yd c. A=9sqrt3/2 9yd, c=9 sqrt 3yd d. A=9 yd, c= 18 sqrt 3 yd
In 2002 The United States had a GDP I have 10.5 trillion what does that mean
People are their most cooperative when interacting via this form of communication: select one: a. face-to-face. b. same time, different place. c. different time
Why can gases and liquids both transmit heat by convection? a. Their particles are free to move away from each other b. They both have a fixed volume c. They bo
What is the y-intercept for y=3(x-5)(x+4)?
" Human resource development is the need of the hour",justify the statement with suitable examples.
in the given figure, AB//PQ//CD. AB = x units. CD = y units and PQ = z unites. Prove that 1/x + 1/y = 1/z
Which verb form best completes the following sentence? L’année dernière _______ les lundis, mercredis, et parfois les vendredis. A) je travailles B) je travai