tamaralorraine7 tamaralorraine7
  • 04-04-2020
  • Mathematics
contestada

A dozen hotdogs costs $6.90, a customer wants to purchase four single hotdogs, how much would this cost

Respuesta :

abiolatolu90
abiolatolu90 abiolatolu90
  • 04-04-2020

Answer:

4 hotdogs will cost $2.30

Step-by-step explanation:

12 hotdogs cost $6.90

1 hotdog = $6.90/12

≈ $0.575

4 will cost

4*0.575 = $2.30

Answer Link
Officialalehpeter
Officialalehpeter Officialalehpeter
  • 04-04-2020

Answer: $2.30

Step-by-step explanation:

A dozen hotdog costs $6.90

He wants to buy 4

So let's have this way

One dozen =12

12hotdog........$6.90

4 hotdogs.......k

Cross multiply

K=$6.90×4/12

K=$27.6/12

K=$2.30

Answer Link

Otras preguntas

among the qualities listed on the human relations scale, the most important one for the building new relationship is?
Given the inequalities y > 5x-8 and y >3x+4, find the point that satisfies both inequalities
In Romeo and Juliet act 2, which character serves as a messenger
Given the inequalities y > 5x-8 and y >3x+4, find the point that satisfies neither inequalities
What do you mean by corrosion? How can you prevent it?
A storage tank shaped Like a rectangular prism is being manufactured to hold 100,000 cubic feet of natural gas. It has a length of 10 feet and a width of 25 fee
What is a Mandala Autobiography?
A transformer has a primary coil with 600 turns and a secondary coil with 300 turns. If the output voltage is 320 volts, what is the input voltage?A. 8 volts
among the qualities listed on the human relations scale, the most important one for the building new relationship is?
Solve the system of equations.3x+3y+6z=33x+2y+6z=74x+4y+7z=4